W I kwartale 2025 r. wzrost polskiego PKB szacowany przez GUS wyniósł 3,2 proc. rok do roku. Plasuje to nasz kraj na pozycji lidera wśród czołowych europejskich gospodarek, w tym przed Hiszpanią (2,6 proc.). Jednak dane z Półwyspu Iberyjskiego cały czas wskazują na bardzo dobrą kondycję hiszpańskiej gospodarki. Z kolei pomostem, łączącym Polskę i Hiszpanię, jest rynek nieruchomości.
Polska śladem Hiszpanii
Gospodarka na Półwyspie Iberyjskim jest jedną z najsilniejszych w Europie, a „The Economist” okrzyknął ją liderem wśród krajów OECD, jako mocne strony wyróżniając rynek pracy i najniższą od ponad dekady stopę bezrobocia. W marcu 2025 r. wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) na Półwyspie Iberyjskim wzrósł najmocniej (o 1,1 m/m) w całej UE.
Z kolei w majowym badaniu Consumer Navigator hiszpańscy respondenci potwierdzili bardziej optymistyczne nastroje dotyczące gospodarki. Z badania UCE Research i Shopfully wynika natomiast, że to Polacy (46,7 proc.) znacznie przewyższają Hiszpanów (35,5 proc.) wśród respondentów wierzących poprawę siły nabywczej, lecz nadal oszczędzających. Jeszcze większą przewagę odnotowano w przypadku osób planujących zwiększone wydatki, gdzie nasi rodacy wyprzedzili mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego o ponad 10 proc.
Z kolei hiszpański „Business Insider” określił Polskę mianem jednego z krajów o najszybciej rozwijającej się gospodarce na Starym Kontynencie. Potwierdził to wzrost PKB nad Wisłą – o 0,6 proc. wyższy niż w przypadku Hiszpanii – porównując dane za I kwartał 2025 r., zestawione z tym samym okresem 2024 r.
Minister Gospodarki, Handlu i Biznesu Hiszpanii – Carlos Cuerpo, który odwiedził nasz kraj podczas Hiszpańsko-Polskiego Forum Biznesowego – mówił między innymi o zakupie nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków. Apartamenty i domy na Półwyspie Iberyjskim są coraz atrakcyjniejszą inwestycją dla naszych rodaków. Według ostatnich danych Eurostat, w ciągu 5 lat (od IV kwartału 2019 r. do tego samego okresu w 2024 r.) ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o 32,4%. Fitch Ratings prognozuje, iż w tym roku mogą one wzrosnąć o 6–8%.

Zobacz także:
Gospodarka kwitnie, czyli dlaczego warto inwestować na Półwyspie Iberyjskim
Nieruchomości w Hiszpanii: kiedyś ekstrawagancja, teraz norma [ANALIZA RYNKU]
Hiszpańskie nieruchomości i polscy inwestorzy
Tylko w 2024 r. nasi rodacy nabyli 4 213 domów i apartamentów w Hiszpanii – czterokrotnie więcej niż w 2019 r., czyli przed pandemią. Od stycznia do marca 2025 r. dokonali prawie tysiąca zakupów nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim, a w ciągu nieco ponad 4 lat transakcji było dokładnie 12 447. Można się zatem spodziewać kolejnych rekordów, choć z biegiem czasu tempo wzrostu z pewnością wyhamuje. Inwestowanie w nieruchomości w topowej lokalizacji, a taką jest Costa del Sol, pozwala zdywersyfikować geograficznie majątek w niepewnym okresie wojny w Ukrainie. Z punktu widzenia Polaków coraz bardziej istotna jest także kwestia bezpieczeństwa. Hiszpańskie wybrzeże słońca jest bowiem jednym z najbardziej oddalonych od wojny w Ukrainie miejsc na kontynencie – drogą lądową dzieli je ponad 4 tysiące kilometrów.
