PL
ENES
Skontaktuj SIĘ
    ENES
    16 maj 2025

    Agnieszka Marciniak-Kostrzewa na Impact’25 o tworzeniu wartości inwestycji w nieruchomości

    Poznaj Agnes Inversiones
    alt

    Pochodzi z Poznania, a swoją drogę zawodową na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęła w 1995 r. Najpierw zajmowała się nieruchomościami turystycznymi, a następnie została pośredniczką w sprzedaży domów i apartamentów.

    Od ponad 18 lat Agnieszka Marciniak-Kostrzewa prowadzi Agnes Inversiones – największe, najstarsze i najbardziej rozpoznawalne polskie biuro nieruchomości na wybrzeżu słońca – Costa del Sol. Podczas Impact’25 opowiadała, jak ogromne znaczenie ma dywersyfikacja geograficzna majątku i co jest kluczowe przy inwestowaniu w nieruchomości.

    Polacy z kolejnym rekordem w Hiszpanii

    Dyskusja na Impact’25 o inwestowaniu w strategiczne aktywa zbiegła się z publikacją najnowszych danych z hiszpańskiego rynku. Według Registradores de España, tylko od stycznia do marca 2025 r. Polacy nabyli prawie 1 000 apartamentów i domów w Hiszpanii, czyli o blisko 25% więcej niż podczas analogicznego okresu 2024 r. – W ciągu nieco ponad 4 lat, czyli od początku 2021 r., liczba nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim zakupionych przez naszych rodaków osiągnęła już prawie 12,5 tysiąca – komentuje Agnieszka Marciniak-Kostrzewa. Było ich dokładnie 12 447, a w latach 2021-24 każdy z rocznych wyników był kolejnym rekordem.

    Pozycję lidera spośród wszystkich 17 wspólnot autonomicznych w Hiszpanii utrzymuje Andaluzja – z niemal 20% zakupów nieruchomości w całym kraju. 998 z nich dokonali Polacy – z udziałem w rynku na poziomie 3,9%, co dało im 9. miejsce w rankingu zagranicznych nabywców. Nasi rodacy coraz częściej wybierają Półwysep Iberyjski nie tylko na dom wakacyjny, ale jako docelowe miejsce zamieszkania – również na Costa del Sol. To położony w Andaluzji kosmopolityczny region o wyjątkowym klimacie, który słynie z gry w golfa – stąd przydomek Costa del Golf.

    Zobacz także:

    Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości

    Polacy szturmują hiszpańskie wille i apartamenty [WYWIAD]

    Na Impact’25 o inwestowaniu w nieruchomości

    Podczas Impact’25 – największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia biznesowego w Polsce – Agnieszka Marciniak-Kostrzewa uczestniczyła w dyskusji „Od miast po metale szlachetne – jak inwestujemy w świecie cyfrowej transformacji”, omawiając między innymi, czy atrakcyjność nieruchomości to dziś bardziej kwestia adresu, czy też infrastruktury technologicznej i energetycznej.

    W dobie cyfrowej transformacji oraz niemal powszechnego inwestowania w aktywa wirtualne – kryptowaluty czy AI – nieruchomości w topowych lokalizacjach nadal stanowią najlepszą inwestycję, aby utrzymać wartość i ją zwiększać. Dlatego należą do każdego portfela, a przy tym pozwalają zdywersyfikować geograficznie majątek w niepewnym okresie wojny w Ukrainie.

    – Żyjemy w czasach dynamicznych przemian – technologicznych, geopolitycznych i klimatycznych. Inwestowanie stało się nie tylko poszukiwaniem zysków, ale również sposobem na budowanie poczucia bezpieczeństwa. Costa del Sol to przykład inwestycji łączącej właśnie bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz potencjał zysku. Stabilność rynku, ogromne zainteresowanie turystyczne czy klimat z ponad 300 słonecznymi dniami w roku, czynią ten region jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Nieruchomość w takiej lokalizacji nie tylko zachowuje wartość. Ona ją po prostu tworzy – mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa. 

    Wiele z nowych inwestycji, także w tym regionie, projektuje się jako „nearly zero-energy buildings” – z własnymi panelami PV, magazynami energii czy systemami rekuperacji i chłodzenia pasywnego. Z punktu widzenia inwestorów, takie nieruchomości dodatkowo zyskują, gdyż dzięki podwyższonemu standardowi osiągają wyższe stawki wynajmu i zapewniają niższe koszty utrzymania.