Co warto wiedzieć o szkolnictwie podstawowym w Hiszpanii

Co warto wiedzieć o szkolnictwie podstawowym w Hiszpanii

Myślisz o kupnie domu w Hiszpanii i przeprowadzce na Costa del Sol? Zastanawiasz się do jakiej szkoły będą chodzić Twoje dzieci, czy żłobki są płatne, kiedy zdaje się maturę? Przeczytaj nasz krótki przewodnik po systemie edukacji w Hiszpanii.

Wiele osób przed zakupem domu w Hiszpanii zastanawia się jak wyglądać będzie edukacja ich dzieci. Dzieci w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, przydzielane są do szkoły na zasadzie rejonizacji. Warto więc poszukać opinii o szkole w rejonie, w którym planujemy kupić nieruchomość w Hiszpanii.

Jak działają żłobki i przedszkola?

W Hiszpanii można zapisać dzieci w wieku 0-3 lat do żłobka (guarderia). Do wyboru mamy placówki prywatne i publiczne, w obu przypadkach płatne.

Do przedszkola (educación infantil) chodzą dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole jest nieobowiązkowe i bezpłatne. Dzieci uczą się podstawowych umiejętności, czytania, pisania, języków obcych, mają także zajęcia z wiedzy o kulturze i technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Dużą wagę przywiązuje się również do ich rozwoju osobistego i fizycznego. Przedszkole przygotowuje najmłodszych do nauki w szkole podstawowej.

Jak długo trwa edukacja podstawowa?

Odpowiednikiem polskiej szkoły podstawowej jest Primaria, do której uczęszczają dzieci w wieku 6-12 lat. Edukacja na tym etapie dzieli się na trzy dwuletnie cykle. Dzieci mają jednego nauczyciela, prowadzącego większość przedmiotów za wyjątkiem wychowania fizycznego, muzyki i języków obcych. W trzecim cyklu rozpoczyna się Educación para la Ciudadanía, czyli nauka o społeczeństwie i etyce, a w niektórych szkołach nauczanie drugiego języka obcego. W Hiszpanii duży nacisk kładzie się na naukę dialektów regionalnych. W Andaluzji jest to andalú, czyli dialekt przypominający język, jakim posługują się mieszkańcy Ameryki Południowej. Dzieci uczą się więc literackiego języka hiszpańskiego oraz dialektu. Organizowane są także dodatkowe lekcje dla uczniów nieznających języka hiszpańskiego. W szkołach hiszpańskich naucza się religii katolickiej, która nie jest jednak obowiązkowa.

Obowiązek szkolny do 16. roku życia

Dalsza edukacja odbywa się w Secundaria, czyli odpowiedniku gimnazjum czy szkoły średniej I stopnia. Uczęszczają do niej dzieci i młodzież w wieku 12-16 lat. Istnieją trzy typy szkół średnich: państwowe (Instituto de Educación Secundaria), prywatne (Colegio Privado) i prywatno-państwowe, ale finansowane przez państwo (Colegio Privado Concertado). Szkoła średnia dzieli się na dwa dwuletnie cykle. System nauczania oparty jest na tworzeniu przez uczniów projektów, ocenianych indywidualnie przez nauczycieli – dzieci nie uczą się więc materiału na pamięć. Zajęcia podzielone są na obowiązkowe i fakultatywne.

Matura czy nauka zawodu?

Jeśli szesnastolatek zdecyduje, że chce iść na studia, musi skończyć szkołę średnią II stopnia i zdać egzamin maturalny, czyli bachillerato. Studia w Hiszpanii są płatne. Uczniowie, którzy nie chcą podjąć studiów otrzymują certyfikat ukończenia szkoły i mogą kontynuować naukę w szkole zawodowej (formación profesional lub Ciclos Formativos). Kursy zawodowe trwają cztery lata, dają uprawnienia do wykonywania zawodów takich jak elektryk czy fryzjer. Są więc odpowiednikiem szkół zawodowych w Polsce.

Rok szkolny i wakacje

Rok szkolny zaczyna się w Hiszpanii w połowie września, a kończy w połowie czerwca, dzieci mają więc dłuższe wakacje niż w Polsce. W czasie przerwy letniej odbywają się dodatkowe zajęcia dla uczniów, którzy nie zdali egzaminów pod koniec cyklu. Przerwa świąteczna trwa ok. dwa tygodnie. Semana Blanca, czyli ferie zimowe, zaczynają się pod koniec lutego i trwają tydzień, tak samo jak przerwa z okazji Wielkanocy – Santa. Pojedyncze dni wolne przypadają także z okazji świąt państwowych i religijnych. W Hiszpanii rok szkolny jest podzielony na trzy semestry, pierwszy kończy się przed świętami Bożego Narodzenia, drugi trwa do świąt Wielkanocnych, a trzeci do 20 czerwca.

Jak wygląda dzień w szkole?

Dzieci w szkołach w Andaluzji mają lekcje zazwyczaj od godziny 9.00 do 14.00, podczas których jest półgodzinna przerwa na lunch oraz zabawę na patio. W szkole średniej zajęcia zazwyczaj zaczynają się ok. godz. 8.00, a kończą między godz. 14.00 a 17.00. Comedor, czyli szkolna stołówka jest płatna. W aula matinal – świetlicy dzieci czekają na odebranie ze szkoły przez rodziców.

Zajęcia dodatkowe

Uczniowie mogą skorzystać także z szerokiego wachlarza zajęć dodatkowych (actividades extraescolares) zaczynających się po godz. 16.00, takich jak nauka tańca, gry na instrumencie, hokej, sztuki walki, plastyka, robotyka, języki obce czy gimnastyka. Zajęcia te są płatne (ok. 15 euro).

Co to jest Colegios concentrados?

Innym rodzajem szkoły w Hiszpanii są tzw. Colegios concentrados, czyli szkoły będące połączeniem szkoły publicznej i prywatnej, a przestrzegające prawa oświatowego regionu. Szkoły zakładane są przez osoby prywatne, ale finansowane zarówno przez państwo, jak i rodziców. W placówkach tych istnieje większa dowolność przy układaniu programu nauczania niż w szkołach publicznych.

Szkoły brytyjskie na Costa del Sol

Wiele osób, które kupują domy w Hiszpanii, decyduje się na posłanie dzieci do szkoły brytyjskiej. Na terenie Costa del Sol jest wiele szkół prywatnych, które nauczają dzieci według systemu brytyjskiego, zazwyczaj zgodnie z kalendarzem szkolnym danej prowincji. Zajęcia prowadzą wysoko wykwalifikowani brytyjscy nauczyciele. Rodzice są zaangażowani w życie szkoły, mają dostęp do internetowych dzienników, dzięki którym widzą postępy dziecka w nauce, mogą skontaktować się z nauczycielem.

W szkole tej obowiązuje brytyjski model edukacji, który podzielony jest na etapy:

Pre-nursery – żłobek (dzieci od 0-3 lat)
Nursery i Pre-school – przedszkola (od 3-lat)
Reception – zerówka (3-4)
Primary School – szkoła podstawowa (od 5-11 lat) obowiązkowa

System i przykładowe opłaty

wiek
dziecka
system
brytyjski
polski
system
przykładowe
czesne
koszty
materiałów
dodatkowych
2-3 Foundation żłobek 700 €
3-4 Nursery 750 € 105 €
4-5 Reception 800 € 105 €
5-6 "Key Stage 1" zerówka 900 € 215 €
6-7 "Key Stage 1" 1 klasa 1 000 €
7-8 "Key Stage 3" 2 klasa 1 100 €
8-9 "Key Stage 3" 3 klasa 1 200 €
9-10 "Key Stage 4" 4 klasa 1 250 €
10-11 "Key Stage 4" 5 klasa 1 300 €
12-13 "Key Stage 5" 6 klasa 1 500 €

Secondary School – szkoła średnia (od 11-16 lat) obowiązkowa
Further education – szkoła policealna (młodzież w wieku od 16-18 lat)
Higher education – szkoła wyższa (młodzież powyżej 18 lat)

Czesne

Szkoły mogą różnić się między sobą wysokością czesnego, rozkładem zajęć i ofertą zajęć dodatkowych. Obowiązuje jednorazowa opłata wstępna. W przypadku np. opłaty uiszczonej w czasie promocji lub za rok z góry można uzyskać zniżkę. Bonifikata przysługuje także, jeśli do tej samej szkoły zapiszemy więcej dzieci. Materiały edukacyjne w szkole podstawowej, w tym wszystkie książki, artykuły papiernicze i subskrypcje, zapewnia szkoła. Wysokość miesięcznego czesnego jest zależna od placówki i etapu nauki, dodatkowo płatne jest wyżywienie i obowiązkowy mundurek.

Rok szkolny

W przypadku szkół brytyjskich w Hiszpanii rok szkolny zaczyna się o tydzień wcześniej niż w szkołach państwowych. Lekcje trwają od godz. 9.00 do 16.00. Przerwa obiadowa trwa 30 minut lub godzinę, uczniowie mogą zjeść ciepły obiad na stołówce, bądź przynieść suchy prowiant z domu i zjeść go na stołówce. Dzieci mają także czas na zabawę na patio.

Jak wygląda nauka?

Klasy liczą ok. 20 uczniów. Większość lekcji odbywa się w języku angielskim, za wyjątkiem geografii i języka hiszpańskiego (w tym literatury hiszpańskiej). Nauka odbywa się w klasach tematycznych – laboratoriach, pracowniach artystycznych czy w sali teatralnej. W trakcie piątego roku nauki w szkole średniej (Secondary Education) uczniowie zdają egzamin General Certificate of Secondary Education (GCSE).

Dane kontaktowe prywatnych szkół brytyjskich

The British College of Benalmádena
Urb. Torremuelle C/Paseo del Genil s/n
29630, Benalmádena, Málaga
Tel: (+34) 952 44 22 15
info@thebritishcollege.com

Sunny View School S.L.
C/ Teruel Nº 32 , Cerro del Toril
29620 Torremolinos Malaga
Tel: (+34) 952 38 31 64
admin@sunnyviewschool.com

The British International School of Marbella
Urbanization Rocio de Nagüeles, Calle Teba number 4, 29602, Marbella, Spain
Tel: (+34) 952 779 264
info@bsm.org.es

Aloha College International School Marbella
Urb. El Angel, Nueva Andalucía,
29660 Marbella, Spain
Tel: (+34) 952 814 133

Swans Primary & Secondary School Marbella
29662 Marbella, Spain
Tel: (+34) 952 773 248
admin@swansschool.net

The English International College
Urb. Ricmar, Ctra. de Cádiz-Málaga Km. 189,5 (A7),
29604 Marbella, Málaga, España
+(34) 952 831 058
information@eic.edu

Źródła:

www.juntaandalucia.es
www.thebritishcollege.com/es
novaschool.es
aloha-college.com/en/aloha-college/
www.sunnyviewschool.com/
www.swansschoolinternational.es/
www.eicmarbella.org/contact-us.html
polacos.pl/

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje