Kordoba – śladami Maurów i Izabeli Kastylijskiej

Kordoba – śladami Maurów i Izabeli Kastylijskiej

Poznaj atrakcje jednego z największych miast Hiszpanii, dowiedz się co znajduje się we wnętrzu słynnej La Mezquita, co warto zobaczyć w Dzielnicy Żydowskiej, kiedy jechać na festiwal najpiękniej urządzonych patio!

Jak stała się średniowieczną metropolią?

Wyobraźmy sobie Kordobę za czasów Kalifatu: 300 meczetów, 300 publicznych łaźni, 80 szpitali, publiczne biblioteki, 17 szkół wyższych… Były to czasy rozkwitu filozofii i nauki (Biblioteka Al-Hakama liczyła ponad 400 000 książek!).

Historia dzisiejszej Kordoby przypomina dzieje Kadyksu, o którym pisaliśmy tutaj – to także miasto przechodzące przez wieki z rąk do rąk. Iberyjska osada podbita została przez Kartaginę, Rzymian, Bizancjum, Wizygotów i Maurów. Jako stolica Kalifatu Kordoby, w średniowieczu zyskała rangę największego miasta w basenie Morza Śródziemnego – liczyła prawie milion mieszkańców!  Miasto, po upadku kalifatu i podbiciu przez królów chrześcijańskich, stopniowo traciło na znaczeniu.

La Mezquita – dla nas jeden z cudów świata

Wnętrze tej chrześcijańskiej katedry kryje w sobie dawny… meczet! Do środka wiedzie brama Puerta del Perdón, a następnie dziedziniec wypełniony zapachem drzewek pomarańczowych. Widok 856 kolumn, podpierających okrągłe biało-ceglaste łuki, zapiera dech w piersiach! W pobliżu Kordoby warto zobaczyć również pozostałości z Medina Alcazaba – miasta-pałacu, powstałego w latach 936-976. Ta niezwykła budowla wypełniona była ponad 4300 kolumnami, specjalnie sprowadzanymi…. z Konstantynopola!

Alkazar – siedziba królów

Ślady długiej historii miasta widoczne są do dziś z daleka. Jednym z nich jest twierdza Alkazar, wzniesiona i przebudowywana przez Arabów, a następnie pełniąca rolę siedziby Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. To za czasów ich panowania zakończyła się wielowiekowa rekonkwista, czyli wyparcie Arabów z Półwyspu Iberyjskiego. Królowa Izabela znana jest także z organizacji wypraw Krzysztofa Kolumba. Pałac do dziś zachwyca rozmachem – obronna twierdza, z charakterystyczną Wieżą Inkwizycji, skrywa w środku zielone dziedzińce, fontanny i egzotyczne kwiaty.

Klimatyczna dzielnica

Warto wybrać się także na spacer po dawnej Dzielnicy Żydowskiej w Kordobie. Wśród wąskich uliczek, malowanych na biało domów znajdują się piękne budowle i urocze zakątki, wypełnione kwitnącą roślinnością. Jeśli chcemy poznać lepiej historię dzielnicy, wybierzmy się do Casa de Sefarad, w którym mieści się muzeum oraz do XV-wiecznej synagogi w stylu mudéjar – łączącym w sobie elementy islamskich i chrześcijańskich budowli.

Czyje patio najpiękniejsze?

Jeśli będziemy w Kordobie w maju, nie możemy przegapić konkursu na najpiękniejsze patio! Niektóre z wewnętrznych dziedzińców wpisane są na listę UNESCO, podziwiać w nich można nie tylko piękną roślinność, lecz także architekturę, fontanny, zdobienia w stylu mauretańskim. Jak widać tradycja luksusowych nieruchomości w Hiszpanii znana jest w Andaluzji nie od dzisiaj. W czasie Fiesta de los Patios de Córdoba w mieście odbywają się także pokazy flamenco i koncerty.

Naciesz się słońcem

Kadyks, Kordoba, Malaga – te andaluzyjskie miasta przyciągają turystów z całego świata, poszukujących na Costa del Sol spokoju, relaksu i piękna. Wielu z przyjeżdżających tu po raz pierwszy pragnie wrócić już na zawsze, do słońca, łagodnego klimatu, morza, bliskości gór i innych atrakcji. Szukasz domu lub apartamentu do kupienia w Hiszpanii? Zacznij swoje poszukiwaniu do okolic Marbelli, miasta stworzonego z myślą o wygodnym życiu.

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Czytaj dalej...

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje