Kadyks, czyli Syrena Oceanu

Kadyks, czyli Syrena Oceanu

Czy wiesz, które z hiszpańskich miast jest najstarsze? Do budowy, której katedry użyto kamieni z ostryg? Dowiedz się więcej o historii Andaluzji, poznaj naszą propozycję jednodniowej wycieczki niedaleko Marbelli. Dziś kilka słów o Kadyksie.

Kadyks – najstarsze hiszpańskie miasto

Miasto założone zostało już w 1100 roku p.n.e. przez Fenicjan – znane było wtedy pod nazwą Tartessos. Nic dziwnego, że Fenicjanie wybrali właśnie to miejsce – Kadyks położony jest w doskonałym punkcie pod względem handlowym, na półwyspie oddzielającym zatoki od Oceanu Atlantyckiego. Miasto i port stanowiły łakomy kąsek dla kolejnych narodów: należało do Kartaginy i Imperium Rzymskiego. W V w n.e. podbili je Wizygoci, a w VIII w. Maurowie. W czasach Królestwa Kastylii to stąd Kolumb wyruszył na podbój Nowego Świata!

Piękne widoki i zabytki

Przez wieki miasto przechodziło z rąk do rąk, a jego wielkie znaczenie w handlu morskim sprawiało, że było wielokrotnie atakowane. Tak bogata historia zostawiła w Kadyksie ślady widoczne do dziś. Polecamy zwiedzanie kościoła Krzyża Świętego, pochodzącego z XIII wieku czy barokowo-klasycystycznej Catedral Nueva, wzniesionej m.in. z kamieni z ostryg. Znajduje się w niej muzeum oraz krypta, słynąca z niezwykłej akustyki. Tuż obok katedry zwiedzać można rzymski teatr, odkryty przez archeologów w latach 80. XIX wieku.

Wielbiciele malarstwa Francesca Goi powinni zajrzeć do Oratorio de la Santa Cueva, na ścianach którego podziwiać można freski tego artysty. Podróżujących po Andaluzji szlakiem fortec, zapraszamy również do zwiedzenia twierdzy San Sebastian czy Castillo de Santa Catalina, w którym dziś odbywają się różnego rodzaju koncerty i wydarzenia.

Dlaczego w Kadyksie zakazywano karnawału?

Kadyks warto odwiedzić w czasie karnawału. Do dzisiaj we Włoszech, w Wenecji, w Hiszpanii czy w Ameryce Południowej, karnawał obchodzony jest jako wielkie święto. Mieszkańcy wspólnie bawią się na ulicach miast, przebierają się, tańczą, śpiewają, oglądają przedstawienia i sztuczki. W Kadyksie zabawa polega przede wszystkim na wspólnym śpiewaniu prześmiewczych piosenek, komentujących bieżące wydarzenia. W mieście odbywa się parada, podczas której kukły widoczne na fasadzie ratusza pokazują, że miastem rządzi karnawał, zabawa, jak w historii pięknej Esmeraldy i dzwonnika z Notre Dame. Nie każdej władzy podobały się melodyjne satyry, stąd karnawał w Kadyksie był czasem zakazywany. Obecnie nie odbywa się z powodu epidemii.

Złote plaże i regionalne przysmaki

Sam Kadyks to jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Hiszpanii, które słynie z pięknych plaż otaczających niemalże całe miasto. W czasie zwiedzania można wstąpić na niewielką, legendarną niemalże plażę de la Caleta. Dlaczego legendarną? Bo wspominaną chociażby w pieśniach flamenco.

Gdzie spróbować andaluzyjskich przysmaków, takich jak tapas, pescaito frito, las papas aliñás, el doblaillo? Polecamy zacząć od romantycznego miejsca – Baru Quilla (Calle Antonio Burgos), zaś chętnym na obejrzenie cudownego pokazu prawdziwego flamenco rekomendujemy wybrać się do: La Cava Taberna Flamenca (zob. LA CAVA – Flamenco Tavern) i Juanito Villar Peña Flamenca (PEÑA FLAMENCA JUANITO VILLAR).

Costa del Sol – najszczęśliwsze miejsce w Hiszpanii

Trudno nie zakochać się w Andaluzji i Costa del Sol: słońce, brak pośpiechu, wyśmienita kuchnia, piękne plaże, zabytki, widoki – tutaj jest wszystko, czego potrzeba do wygodnego i luksusowego życia. Marbella, często wybierana przez turystów i inwestorów, poszukujących domów do wynajęcia czy kupienia w Hiszpanii, to samo serce Andaluzji. Szukasz apartamentu na wakacje, domu do wynajęcia na dłużej, a może nowego miejsca do życia? Zapraszamy do Andaluzji!

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Czytaj dalej...

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje