Marbella – spacerem po starówce

Marbella – spacerem po starówce

Plac pełen drzewek pomarańczowych, budowle pamiętające czasy Cesarstwa Rzymskiego i panowania Maurów, romantyczne wąskie uliczki, nad którymi zwisają kwitnące kwiaty. Spacer po Casco Antiguo, czyli starówce w Marbelli to niezapomnianie wrażenia.

Casco Antiguo w Marbelli

Na stare miasto wracamy zawsze, gdy szukamy wyciszenia, atmosfery leniwego słonecznego popołudnia, spędzonego z przyjaciółmi na kawie w niewielkiej kawiarni. Okolice Marbelli zamieszkiwane były już w starożytności, dlatego wciąż można odnaleźć tutaj ślady dawnych epok. Jednym z nich jest most z czasów rzymskich – Puente Romano, który był częścią Via Augusta, drogi z Rzymu do Kadyksu. Obecnie został on wkomponowany w luksusowy hotel Puente Romano, w którym zatrzymuje się wiele osób zakochanych w Costa del Sol oraz szukających w Marbelli willi czy apartamentów na sprzedaż.

Dla wielbicieli azulejos

Na Casco Antiguo nadal widać ślady Maurów, którzy w średniowieczu zamieszkiwali Półwysep Iberyjski. O ich obecności na hiszpańskich ziemiach świadczą do dziś niezwykłe budowle, takie jak Alhambra czy Castillo Sohail.

Charakterystycznym motywem kojarzonym ze stylem mauretańskim są ostre łuki okienne i azulejos – malowane kafelki, ozdabiające budynki w środku i na zewnątrz. Technikę wypalania tego typu ceramiki przywieźli do Europy właśnie Maurowie. Początkowo na płytkach malowano dekoracje geometryczne, później pokrywano je różnymi motywami kwiatowymi czy scenami z życia mieszkańców Hiszpanii.

Azujelos do dziś zdobią mury, ściany i posadzki domów w Hiszpanii i Portugalii. W Marbelli znajdziemy je również m.in. w Parku Alameda, gdzie nadają niepowtarzalnego uroku fontannie Virgen del Rocio czy zabytkowej ławeczce.

Plac pełen drzewek pomarańczy

Po wyparciu Maurów, dawne centum muzułmańskiego miasta zburzono i utworzono w tym miejscu Plaza Mayor (zwany także Plaza Real), a obecnie funkcjonujący jako Plaza de los Naranjos. Jego nazwa pochodzi od drzewek pomarańczowych, które otaczają cały teren – będąc w Marbelli musicie koniecznie tam zajrzeć, by w pełni zobaczyć i poczuć ten klimat!

Stoi tutaj piękny, renesansowy ratusz z wieżą, kamiennym portykiem i zegarem słonecznym. Idąc dalej poszukać można także, wciśniętego między inne kamienice, Casa del Corregidor, czyli dawnego domu burmistrza. Kamieniczka ma cechy gotyckie i renesansowe – można ją poznać po kamiennym, ostrołukowym zwieńczeniu okna balkonu i krużgankach na najwyższej kondygnacji. Na dole mieści się restauracja o tej samej nazwie.   

Wiele osób łączy zwiedzanie historycznego centrum Marbelli z poszukiwaniem regionalnych smaków. Warto spróbować tutaj wina z lokalnych winnicy, cavy lub kawy podawanej na różne sposoby, oliwy z oliwek czy tapas.

Costa del Sol – tu chce się żyć!

Marbella to miasto o wielu twarzach, zaskakujące na każdym kroku, dające możliwość odpoczynku, dobrej rozrywki, uprawianiu wielu sportów: golfa, żeglarstwa, trekkingu, a nawet kanioningu. To wymarzone miejsce dla tych, którzy pragną mieszkać oraz zainwestować w najpiękniejszej i najbardziej pożądanej części Hiszpanii. Kup dom w Marbelli i poznaj hiszpański sposób na spokojne życie!

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje