Marbella, czyli miasto pachnące historią

Marbella, czyli miasto pachnące historią

Marbella znana jest jako miasto luksusu, piaszczystych plaż, najdroższych jachtów, eleganckich butików i najlepszych restauracji. To jeden z najbardziej znanych kurortów na świecie, często przyrównywany do Saint-Tropez. Właśnie dlatego biznesmeni, milionerzy i najbogatsi ludzie show-biznesu prześcigają się, żeby kupić tu dom lub chociażby spędzić wakacje. Mało kto jednak wie, że to miasto z bogatą historią.

Współczesna Marbella

Obecny wygląd i charakter miasto zyskało w połowie XX wieku. Wtedy przekształciło się w z wioski rybackiej w luksusowy kurort obfitujący w liczne domy, rezydencje i hotele. Marbella zawdzięcza to przede wszystkim położeniu między górami a morzem: naliczyć tu można ponad 27 plaż, mających łącznie 25 km, a bliskość góry La Concha zapewnia specyficzny mikroklimat. W Marbelli funkcjonują renomowane kluby golfowe, korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej czy wyśmienite restauracje. W wielu z nich można na żywo zobaczyć pokazy prawdziwego flamenco. Działają tu także hiszpańskie i brytyjskie szkoły utrzymujące najwyższy poziom nauczania. To tu, w porcie w Puerto Banús, cumują najdroższe jachty świata. To tutaj także tętni życie nocne. Marbella słynie także z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Dlatego w ofercie hiszpańskich agencji nieruchomości najpiękniejsze spośród luksusowych domów na sprzedaż odnaleźć można właśnie w Marbelli.   

Marbella sprzed wieków

Historia miasta sięga czasów paleolitu. Znaleziono tu ślady osadnictwa z tamtych czasów. Do dziś w mieście napotkać można również na pamiątki po Imperium Rzymskim, Wizygotach czy Maurach, władających tymi terenami w średniowieczu. Z czasów Imperium Rzymskiego zachowały się tu między innymi niezwykłe łaźnie Las Bóvedas czy znane z pięknych mozaik pozostałości domów w Rio Verde z II wieku. Ogromne wrażenie robi powstały w I wieku n.e. most Puente Romano (czyli most Rzymski), będący niegdyś częścią Via Augusta – drogi z Rzymu do Kadyksu. To jeden z najbardziej niezwykłych zabytków w Hiszpanii. Most jest pięknie wkomponowany w architekturę luksusowego hotelu Puente Romano.   


źródło: www.inoutviajes.com

W późniejszych latach obszar dzisiejszej Marbelli zamieszkiwali Wizygoci (z łaciny dosłownie „leśni ludzie”, „mieszkańcy lasu”). Pamiątką po tym chrześcijańskim plemieniu jest między innymi pochodząca z V wieku Basîlica de Vega de Mar. Wokół kościoła zachowało się ponad 180 grobowców, pełnych monet, kosztowności i ceramiki, a w samym kościele niezwykła chrzcielnica w kształcie krzyża. 

Maurowie wznieśli z kolei w XI wieku twierdzę Castillo de Marbella i ogrodzili miasto murami. Po ich kapitulacji, 11 czerwca 1485 roku, symboliczne klucze do miasta przekazano królowi Ferdynandowi. Od tego dnia patronem Marbelli jest św. Barnaba, którego święto przypada właśnie 11 czerwca.  

Po czasach odrodzenia i baroku pozostały zabytki: renesansowy ratusz otoczony drzewkami pomarańczy oraz Casa del Corregidor, czyli dom burmistrza z XVI wieku, a także kościoły i klasztory De Trinidad oraz San Francisco. Co ciekawe klasztory w Hiszpanii i Marbelli pomagały w ratowaniu jeńców schwytanych przez berberyjskich piratów na Morzu Śródziemnym. Jednym z takich nieszczęśników był Miguel Cervantes, późniejszy autor słynnego Don Kichota, który w niewoli w Algierii spędził 5 lat.  

W XIX wieku Marbella była jednym z najważniejszych ośrodków produkcji stali w Hiszpanii. Dzięki przyjaznemu klimatowi świetnie rozwijało się także rolnictwo – uprawiano między innymi trzcinę i buraki cukrowe. Największa plantacja San Pedro Alcántara założona została przez generała Manuela Gutiêreza de la Concha. Miała ponad 10 000 hektarów ziemi!

Nowy pomysł na miasto – turystyka

Po upadku przemysłu stalowego (w latach 30. XX wieku) miasto potrzebowało nowego pomysłu na rozwój. Okazała się nim turystyka, także ze względu na mikroklimat – panujący tutaj dzięki położeniu miasta u stóp góry La Concha.

Pierwszym inwestorem, który dostrzegł w niewielkiej, liczącej zaledwie 10 000 mieszkańców osadzie turystyczny potencjał, był książę Alfonso de Hohenlohe. W 1940 roku książę, z powodu awarii swojego Rolls Royce’a, zatrzymał się tutaj na noc. Zdecydował się na zakup ziemi i inwestycję w luksusowe hotele i budowę infrastruktury.

W 1954 roku, przy Golden Mile, książę de Hohenlohe otworzył hotel Marbella Club, w którym do dziś zatrzymują się znani i bogaci. Dzięki arystokratycznemu pochodzeniu i znajomościom, książę zdołał przyciągnąć do Marbelli polityków, celebrytów, artystów i finansistów z całej Europy. W taki sposób Marbella stała się miastem luksusowym. 

Będąc w malowniczej Marbelli, warto odwiedzić otwarty w 1957 r. hotel El Fuerte, położony tuż obok starego miasta. Znajduje się w nim małe muzeum poświęcone jego historii oraz historii miasta. Znajdziemy tam wiele ciekawych zdjęć, plakatów czy też lokalnych wyrobów, jak choćby piękną starą zastawę. Wejście do muzeum znajduje się od strony tarasu, w ogrodzie przynależącym do El Fuerte.  Warto zatrzymać się tam nawet na chwilę, aby wypić dobrą kawę z widokiem na morze, oraz zwiedzić historyczne eksponaty.

Wraz z rozwojem Marbelli, w mieście powstawały coraz to nowe luksusowe osiedla i wille oraz jedne z najpiękniejszych w Hiszpanii promenady. Ciepły klimat, rok pełen słonecznych dni, zapierające dech widoki na morze i na góry, rozwój infrastruktury i pobliskie lotnisko w Maladze, przyciągnęły milionerów z całego świata, którzy zapragnęli tu wypoczywać i inwestować w nieruchomości. W kolejnych latach wybudowano między innymi luksusową marinę Puerto Banús, a w jej okolicy hotele, pola golfowe, corridę, ekskluzywne sklepy, kluby i port na 900 łodzi.

Nie tylko Maria Callas

W latach 60. XX wieku Marbellę odwiedzały takie sławy jak Brigitte Bardot, Audrey Hepburn czy Sean Connery. Od lat 70. miasto stało się ulubionym miejscem letniego wypoczynku rodzin królewskich z Arabii Saudyjskiej i krajów Zatoki Perskiej. Rezydencja królów Arabii – pomniejszona replika Białego Domu – stoi do dzisiaj przy Golden Mille. Co ciekawe, król Arabii Saudyjskiej Fahd bin Abdulaziz Al Saud ufundował wzniesienie pierwszego meczetu w Hiszpanii od czasów rekonkwisty.

Do luksusowego Hotelu Marbella Club przyjeżdżała między innymi Maria Callas, Aristotelis Onasis czy brytyjska rodzina królewska. Swoją restaurację, ale także dom i winnicę, ma tutaj Antonio Banderas, a posiadłości posiadają George Clooney, Novak Djokovic oraz wiele polskich gwiazd i ludzi biznesu (chronimy ich prywatność, dlatego nie podamy tutaj nazwisk). Na najbardziej luksusowej ulicy w Hiszpanii na zakupach w domach mody spotkać można czasem Evę Longorię, Penelope Cruz…

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

3 miesiące

Tyle czasu zostało na skorzystanie z ulgi podatkowej na zakup nieruchomości w Andaluzji!

Do 31.12.2021 r. kup dom
w Hiszpanii taniej!

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje