Hiszpańskie popołudnie z kawą i… cavą

Hiszpańskie popołudnie z kawą i… cavą

Nie tylko Włochy słyną z dobrej kawy. Hiszpanie również mogą się poszczycić osiągnięciami w tym zakresie. A jeśli będąc na półwyspie iberyjskim nie będziecie mieli akurat ochoty na filiżankę gorącego naparu z ziaren kawowca, to zawsze możecie go zastąpić lokalną cavą.

Jak zamawia się kawę w Maladze?

Jak nie zgubić się w gąszczu menu hiszpańskich kawiarni? Warto wiedzieć, że system podawania kawy został wymyślony 60 lat temu przez Jose Prado, właściciela najstarszej kawiarni w Maladze, Café Central. W kawiarni tej, na malowanych kafelkach, do dziś przedstawione są różne sposoby podania kawy i ich nazwy. Czym one się różnią? Proporcją między kawą a mlekiem!

  1. Solo – kawa czarna
  2. Largo – 10% mleka
  3. Semi largo – 30% mleka
  4. Solo corto – jak espresso: 60% szklanki zapełnione kawą, bez mleka
  5. Mitad – poł szklanki mleka, pół kawy
  6. Entre corto – 60% mleka
  7. Corto – 70% mleka
  8. Sombra – 80% mleka
  9. Nube – 90% mleka


źródło: cafecentral.es

Aby cieszyć się wyśmienitą kawą z churros, wybierz się do Malagi do Café Central na Plaza de la Constitución. To legendarne miejsce doskonale znane wszystkim Andaluzyjczykom, w którym spotkać można m.in. aktorów i celebrytów z całej Europy, posiadających dom w Hiszpanii lub poszukujących apartamentu do kupienia.

Mleko nie jest jedynym dodatkiem, którym można „doprawić” kawę. Wielbiciele wersji podawanej z niewielką ilością alkoholu, np. brandy, będąc na Costa del Sol powinni zamówić carajillo – napój podawany typowo jedynie w Hiszpanii oraz kilku krajach Ameryki Łacińskiej.

Pomimo panującego na Costa del Sol słonecznego klimatu, Andaluzyjczycy nie serwują iced coffee (kawy mrożonej), więc zazwyczaj nie wiedzą, jak ją przyrządzać. Możemy się zdziwić, gdy po złożeniu zamówienia dostaniemy kawę w szklance lub filiżance, a w osobnym naczyniu kostki lodu!

Hiszpanie uwielbiają kawę i cavę…

Jaka jest różnica między cavą a szampanem? Co jest lepsze, szampan czy cava? Odpowiedź na drugie pytanie jest kwestią subiektywną, więc każdy musi się samodzielnie przekonać. Możemy za to świadomie wskazać różnice i elementy wspólne.

Oba trunki wytwarzane są tradycyjną metodą, którą wynaleźli Francuzi. Polega ona na podwójnej fermentacji – pierwsza odbywa się w kadziach (tak jak tradycyjne wino), druga zaś zachodzi bezpośrednio w zapieczętowanej butelce. To właśnie podczas drugiej fermentacji wytwarza się naturalny dwutlenek węgla i powstają bąbelki.

Skoro ten sam proces wytwarzania, to dlaczego cava nie jest szampanem? Podstawową kwestią jest zastrzeżenie dokonane przez Francuzów w 1911 r., na podstawie którego szampanem nazywać można jedynie trunki powstałe w Szampanii. Wcześniej hiszpańscy producenci cavy – pomimo sprzeciwów Francuzów – swobodnie używali określenia „hiszpański szampan”.

Choć proces produkcji jest bliźniaczo podobny, to różnica pojawia w przypadku szczepów winogron wykorzystywanych do produkcji. Podstawą francuskiego szampana są wina na bazie pinot noir, chardonnay i pinot meunier, zaś w przypadku alkoholu pochodzącego z Katalonii stosowane są odmiany parellada, macabeo, xarello, a coraz częściej również chardonnay. Oba trunki różnią się także minimalnym okresem leżakowania – w przypadku Cavy wynosi on 9 miesięcy, zaś francuski napój musi leżakować w butelce przez co najmniej 15 miesięcy.

Najlepsze cavy jak np. Raventos Gran Reserva, cenione są przez wielbicieli wina na całym świecie. Na korzyść hiszpańskiego trunku bez wątpienia przemawia również cena. W przeciwieństwie do prawdziwego, francuskiego szampana, dobrą cavę można w Hiszpanii kupić już za kilka euro. Spędzając czas na Costa del Sol warto spróbować chociażby Bodega Rovellats, Gran Reserva Masia Segele XV, Bodega Celler Vell – Estruch Cuvee Les Solanes (ekologiczna cava)  czy Agusti Torello Mata Kripta Gran Reserva


źródło: pixabay.com

Cava lub kawa w Marbelli

W Marbelli, mieście stworzonym z myślą o luksusie, na kolację, wino czy kawę warto wybrać się do Puerto Banus. W tutejszych restauracjach można spróbować kuchni andaluzyjskiej, zobaczyć na żywo pokaz prawdziwego flamenco, a lampkę wina bądź cavy wypić, podziwiając widok na morze i luksusową marinę. Jeśli zdecydujecie się wynająć apartament w Marbelli, warto zawitać tutaj wieczorem! To jedno z najbardziej pożądanych miejsc do zamieszkania – nie tylko na Costa del Sol, lecz w całej Hiszpanii.  

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje