Poznaj koszty utrzymania nieruchomości na Costa del Sol

Poznaj koszty utrzymania nieruchomości na Costa del Sol

Myślisz nad zakupem domu lub apartamentu w Hiszpanii na Costa del Sol i zastanawiasz się, ile wynoszą dodatkowe opłaty? Przygotowaliśmy zestawienie kosztów utrzymania nieruchomości w Hiszpanii, które pomoże znaleźć odpowiedzi na trapiące Cię kwestie.

Apartament

Czynsz – utrzymanie części wspólnych tj. klatek schodowych, garaży, ogrodu, basenu. Obejmuje on m.in. koszty prac konserwacyjnych, jak i często składkę na fundusz remontowy. W zależności od łącznej liczby mieszkań na danym osiedlu, powierzchni wspólnych, ewentualnie podgrzewania basenu czy całodobowej ochrony, koszty te znacząco się różnią i mogą wynosić miesięcznie od 80 € do ok. 1000 €.

Podatek od nieruchomości czyli Impuesto Sobre Bienes Inmuebles (IBI) – to opłata roczna. Różni się w zależności od powierzchni mieszkania oraz lokalizacji nieruchomości. Każda gmina posiada tabele wysokości podatku, który w Marbelli przeważnie wynosi od 450 do 1500 € rocznie.

Energia elektryczna – opłata co miesiąc w zależności od poboru prądu. Jednymi z najpopularniejszych dostawców energii na terenie Hiszpanii są firmy Endesa i Iberdrola. W przypadku apartamentu średnie, miesięczne koszty zużycia prądu wynoszą ok. 120€. Należy pamiętać, że przy intensywnym używaniu klimatyzacji w lecie rachunki mogą znacząco wzrosnąć.

Woda – rachunki otrzymujemy co miesiąc lub raz na kwartał. Do najpopularniejszych dostawców w okolicy Marbelli należą Acosol i Hydralia. Miesięczne rachunki wynoszą około 30 €. 

Wywóz śmieci (Basura Tax) – oplata co pół roku w wysokości ok. 90 € (zdarza się, że jest ona wliczona do kosztów osiedlowych).

Ubezpieczenie – polisy kosztują zwykle ok. 150 €, ale za kompleksowe ubezpieczenie trzeba zapłacić nawet od 300 do 700 €. Najbardziej popularne firmy ubezpieczeniowe to Allianz, Zurich, Mapfre, Axa. Dobrze jest zwrócić się do agenta ubezpieczeniowego, który przygotuje oferty różnych firm do porównania.

Willa

Na koszty składają się:

Willa na osiedlu: koszty osiedlowe, tzw. communidad – płacimy je, gdy nasz dom – chociaż położony na prywatnej działce – znajduje się w obrębie osiedla.

Nieruchomości, które nie wchodzą w skład zamkniętego osiedla, ale mieszczą się w danej dzielnicy, stanowią wspólnotę mieszkaniową. W tym przypadku tzw. communidad jest wydawane na utrzymanie części wspólnych tj. oświetlenia, zieleni w danej dzielnicy, prac ogrodniczych, sprzątania ulic. Opłata obejmuje m.in. koszty prac konserwacyjnych i często składkę na fundusz remontowy. Utrzymanie dróg i chodników w większości pozostaje w gestii gminy. Koszty te znacząco się różnią i mogą wynosić rocznie od 800 do ok. 3.000 €. Kwoty są uzależnione od wielkości osiedla/dzielnicy oraz powierzchni naszej działki (im stanowi ona większy % powierzchni osiedla, tym drożej). 

Podatek od nieruchomości, czyli Impuesto Sobre Bienes Inmuebles (IBI) to opłata roczna. Różni się znacząco w zależności od powierzchni domu i działki oraz jej lokalizacji. Każda gmina posiada tabele opłat. Opłata za dom może wynieść rocznie od 700 do 3.500 €.

Energia elektryczna – comiesięczna oplata zależna od ilości poboru prądu. Na terenie Hiszpanii energię dostarczają m.in. firmy Endesa i Iberdrola. W przypadku domu średnie, miesięczne koszty zużycia prądu wynoszą od ok. 250 do 700 €. Rosną, gdy używamy klimatyzacji czy ogrzewania w całym domu lub podgrzewamy basen.

By zredukować koszty energii elektrycznej, właściciele domów coraz częściej wspomagają się fotowoltaiką. Jeśli mamy dużą działkę czy sporą powierzchnię dachu, jest to optymalne rozwiązanie w słonecznej Hiszpanii. Przy aktualnych cenach inwestycja zwraca się w ok. 6 lat. Koszt zużycia 1500 kWh wynosi 400€, zaś 4000 kWh to obciążenie rzędu 850 €.

Woda – rachunki otrzymujemy co miesiąc lub raz na kwartał. W przypadku dużych terenów zielonych wokół domu cena wody będzie rosła proporcjonalnie z poborem wody. Dodatkowo w rachunku zawarta jest opłata za odprowadzenie wody do kanalizacji. Nie ma możliwości założenia osobnego licznika na ogród (obniżyłoby to rachunek o opłatę związaną z kanalizacją). Miesięczne rachunki, w zależności od potrzeb ogrodu, będą się znacznie różnić. Cena 50 m3 wynosi 150 €, za 300m3 zapłacimy już 900 €. Głównymi dostawcami wody w okolicy Marbelli są Acosol i Hydralia.

Wywóz śmieci (Basura Tax) – opłata co pół roku w wysokości ok. 120 € (zdarza się, że jest wliczona do kosztów osiedlowych).

Ubezpieczenie – polisy kosztują zwykle ok. 450 €, ale za kompleksowe ubezpieczenie trzeba zapłacić nawet od 800 do 1400 €. Najbardziej popularne firmy ubezpieczeniowe to Allianz, Mapfre, Zurich i Axa. W tym przypadku najlepiej zwrócić się do agenta ubezpieczeniowego, który przygotuje porównanie ofert.

Ogrodnik – w zależności od roślinności i rodzaju trawnika miesięczny koszt wynosi od 200 € do 700 €.

Utrzymanie basenu to miesięcznie od 100 € do 150 €.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, obejmujących kompleksową opiekę nad wyborem, zakupem i utrzymaniem nieruchomości czy wynajmem. Myśląc o inwestycji w nieruchomości w Hiszpanii warto zaufać doświadczeniu naszych agentów, współpracujących z nami prawników, doradców, architektów, projektantów oraz ekip remontowych. Poznaj lepiej nasze pakiety usług.

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje