Nieoczywiste muzea w Marbelli

Nieoczywiste muzea w Marbelli

Muzeum poświęcone historii Marbelli, dzieła Picassa, Salvadora Dali i Miro, a także warsztaty grafiki… Przyjeżdżając na Costa del Sol przenosimy się w inny, piękniejszy świat, którego nie chce się opuszczać.

Marbella to nie tylko słońce, piękne plaże, luksusowe butiki, jachty i wille z widokiem na pola golfowe – to także miejsce pełne pamiątek z przeszłości i dzieł sztuki dumnie eksponowanych na ulicach miast czy też kryjących się w murach wyjątkowych muzeów.

Poznaj historię Marbelli

Niezwykła historia Marbelli – dziś jednego z najbardziej luksusowych kurortów na świecie – w ciekawy sposób ukazana została w muzeum znajdującym się na terenie hotelu El Fuerte, ledwie 5 minut drogi od Casco Antiguo, czyli starego miasta.

Hotel El Fuerte jest jednym z najdłużej funkcjonujących w Marbelli – został otwarty w 1957 roku – a jego nazwa wzięła się od fortu, w pozostałościach którego funkcjonuje obecnie wspomniane muzeum. Niesamowity, przesiąknięty historią klimat budynku oraz urokliwe otoczenie, pozwalają czerpać ogromną przyjemność z podziwiania różnorodnych przedmiotów kryjących się w jego murach. Znajdziemy tam m.in. historyczne fotografie, plakaty, przykłady twórczości lokalnych artystów czy wyroby charakterystyczne dla Andaluzji. Do muzeum wejdziemy prosto z hotelowego tarasu, na którym możemy napić się wyśmienitej kawy czy spożyć klasyczny andaluzyjski posiłek, jednocześnie ciesząc się widokiem na morze.

Ralli Museum – dla wielbicieli surrealizmu

Muzeum Ralli jest obowiązkowym punktem odwiedzin dla wszystkich osób zafascynowanych współczesną sztuką latynoamerykańską. Placówka w Marbelli powstała w 2000 roku z inicjatywy małżeństwa kolekcjonerów, Harry`ego i Martiny Recanati, którzy za pośrednictwem The Harry Recanati Foundation zajmowali się propagowaniem sztuki latynoamerykańskiej na całym świecie – Ralli Museum ma swoje oddziały m.in. w Chile, Urugwaju czy Izraelu. Wieloletnia fascynacja oraz zapał założycieli sprawiły, że w muzeum Ralli możemy obecnie podziwiać jedną z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej w Europie zaprezentowaną w 10 salach.

Na wystawie stałej: Surrealizmy. Od Giorgio de Chirico do Francisa Bacona, zobaczymy płótna autorstwa: André Massona, Salvadora Dali, Man Ray‘a, Marca Chagalla i Joana Miró. Druga wystawa stała – Kolekcja Sztuki Latynoamerykańskiej, to prezentacja dzieł takich artystów jak Wifredo Lam, Roberto Matta, Carlos Revilla, Gerardo Chavez czy Alicii Carletti.

Eksponaty zgromadzone w muzeum Ralli podziwiać można od wtorku do soboty, w godzinach 10.00-15.00. Wstęp jest bezpłatny.

Tym którzy dopiero wybierają się do Marbelli w celach turystycznych bądź poszukują swojego wymarzonego domu do kupienia na Costa del Sol, polecamy wirtualny przewodnik https://www.rallimuseums.com/en/MARBELLA-VIRTUAL-BOOK.

Muzeum grafiki

Museo del Grabado to miejsce prezentujące prace hiszpańskich artystów, wykonane w różnych technikach graficznych. Placówka powstała w 1992 roku, a jej inicjatorem był José Luis Morales y Marín – hiszpański historyk sztuki, który przekazał na rzecz muzeum ponad 1400 rycin z prywatnej kolekcji. Dzisiaj, w zbiorach należących do El Museo del Grabado Español Contemporáneo znajduje się przeszło 4 000 dzieł, wśród których znajdziemy m.in. prace legendarnych hiszpańskich artystów takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali czy Joan Miró.

Muzeum organizuje wystawy czasowe, warsztaty, kursy grafiki, wykłady, konkursy dla artystów, koncerty i konferencje. Na miejscu zobaczyć można wyposażenie pracowni grafika, w tym prasę, na której odciska się formę.

Muzeum mieści się w XVII-wiecznym, renesansowym budynku, pełniącym niegdyś rolę szpitala miejskiego „Bazán”, który zlokalizowany jest w zabytkowej części miasta. Już sam spacer wąskimi uliczkami, wśród porastającej mury roślinności, jest niezwykłym przeżyciem.

http://www.mgec.es/wp/museo/

Mikroklimat, atmosfera, słońce, inny sposób patrzenia na świat – to wszystko przyciąga i zatrzymuje w Marbelli. Kochają ją znani i bogaci, chcący kupić w Hiszpanii luksusowy dom, ale także artyści, kolekcjonerzy czy osoby poszukujące nowego, piękniejszego życia.

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje