Arabska forteca, a sprawa polska

Arabska forteca, a sprawa polska

Okazała forteca, widoczna z daleka w drodze do Malagi, przyciąga uwagę wielu turystów i podróżnych. Kamienna konstrukcja była świadkiem wielu wydarzeń. W czasie jednego z nich – w bitwie pod Fuengirolą – uczestniczyli polscy żołnierze. To atrakcja często wybierana przez Polaków, spędzających tu urlop czy chcących zainwestować w nieruchomości w Hiszpanii.

Atrakcje nie do przecenienia

Andaluzja to region niezwykły, pełen atrakcji turystycznych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie: zabytki, górskie wyprawy, rezerwaty, rejsy, parki wodne czy zoo. Można spędzić popołudnie w luksusowych domach mody w Marbelli, na najdroższej ulicy tej części w Hiszpanii. Potem zasiąść z drinkiem na promenadzie w Puerto Banus, podziwiać jachty za wiele milionów euro i wypatrywać znane osobistości, prześcigające się w kupnie luksusowych apartamentów i domów. My dziś polecamy wycieczkę do Castillo Sohail położonego w połowie drogi między Marbellą a Malagą.

Castillo Sohail

Historia miasta sięga czasów Fenicjan i rządów rzymskich na Półwyspie Iberyjskim. Wśród Rzymian osada znana była jako Suel, uwiecznił ją na kartach opisów miast m.in. Pomponiusz Mela, rzymski geograf. Kilka wieków później, za czasów arabskiego panowania nad tym terenem nazwa Suel zmieniła się na Suhayl, stąd Castillo Sohail.

Już Fenicjanie wznieśli w tym miejscu budowlę obronną, później także Rzymianie docenili to dogodne położenie. Forteca w kształcie, w którym znamy ją obecnie, wzniesiona została przez Maurów w X w. n.e., za czasów panowania Abderramana III. Po pożarze miasta w okresie wczesnego średniowiecza, ludność przeniosła się do Mijas, a forteca straciła na znaczeniu. Po upadku Granady i zakończeniu rekonkwisty Castillo Sohail stał się elementem systemu obrony wybrzeża przed piratami oraz kontrolował szlak z Gibraltaru do Malagi.

Polskie zwycięstwo

W czasach napoleońskich, polskie oddziały walczyły po stronie cesarza Francji, uczestnicząc w bitwach w całej Europie. Jedna z nich rozegrała się 14 i 15 października 1810 roku właśnie pod Fuengirolą. Oddziały brytyjskie wspierały wojska i partyzantów hiszpańskich, walczących przeciwko panującemu w Hiszpanii Józefowi Bonapartemu, bratu Napoleona. Brytyjskie okręty przybiły na wybrzeże Fuengiroli, chcąc z zaskoczenia zdobyć Malagę. Zamek Sohail, obsadzony przez niewielki polski garnizon, wypoczywający po bitewnych znojach, pełnił przy okazji rolę obrony szlaku prowadzącego do stolicy prowincji. Około 300 Polaków, pod wodzą kpt. Młokosiewicza, w zaciętej dwudniowej walce pokonało liczące niemal 3000 żołnierzy i marynarzy siły brytyjsko-hiszpańskie dowodzone przez lorda Blayney’a. Dysponujący jedynie czterema starymi działami polski garnizon miał wiele szczęścia trafiając i zatapiając brytyjską kanonierkę (statek przeznaczony do ostrzeliwania celów lądowych) i zdobywając część angielskiej artylerii. Ostatecznie korpus brytyjsko-hiszpański został zmuszony do wycofania się, a generał lord Blayney dostał się do polskiej niewoli – jego szabla znajduje się do dziś w zbiorach muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Brawurowa, wygrana walka polskiego garnizonu przy przewadze sił brytyjsko-hiszpańskich 10:1 wzbudziła podziw Cesarza Napoleona, który odznaczył kpt. Młokosiewicza, kpt. Bronisza i por. Chełmickiego krzyżami Legii Honorowej.

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje