Popołudnie w Mijas Pueblo

Popołudnie w Mijas Pueblo

Śnieżnobiałe domy, kwitnące kwiaty, ośle taksówki, portrety na główce szpilki – niedaleko Marbelli znajduje się jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Hiszpanii – biała wioska Mijas Pueblo. Oto nasz subiektywny wybór miejsc wartych zobaczenia w tym urokliwym miejscu!

W prowincji Malaga, w Andaluzji, zaledwie 30 minut drogi od Marbelli, na tle wzgórza bieleją kamienne domy, malowane wapnem, w typowym andaluzyjskim stylu. To Mijas Pueblo, jedno ze znanych hiszpańskich pueblos blancos (białych wiosek), dziś jedna z dzielnic miasta Mijas, przyciągająca swym urokiem turystów z całego świata. Wokół Marbelli jest wiele atrakcji, zachęcających do corocznego powrotu w okresie urlopowym, a wręcz do poszukania domu na sprzedaż w Hiszpanii. To miasto idealnie nadaje się do rozpoczęcia nowego, słonecznego życia!

Ośle taksówki, czyli burro taxi   

W Mijas Pueblo można przejechać się na grzbiecie osiołka, tak jak czynili to od wieków mieszkańcy wioski. Lokalna legenda głosi, że w latach 60. XX wieku robotnicy, którzy wracali do domów na osłach, zostali poproszeni przez turystów o możliwość zrobienia zdjęć i przejażdżki. Tak zrodziła się jedna z największych atrakcji tego miejsca.

Ośle taxi jest tak popularne, że urząd miasta Mijas wybudował dla osiołków 80 miejsc „parkingowych” oraz parking na wagoniki do przewozu turystów. Jest to atrakcja szczególnie lubiana przez najmłodszych, także ze względu na kolorowe uprzęże i siodła zdobiące zwierzęta.

Muzeum miniatur w wozie cyrkowym

Muzeum El Carromato de Max reklamuje się takimi eksponatami jak:

  • Tancerka baletowa wyrzeźbiona z wykałaczki
  • Bitwa morska na główce szpilki
  • Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci na ziarnku ryżu

Wyjątkowe zbiory znajdujące się w obiekcie powstałym w latach 70. XX wieku są efektem pasji Juana Elegido Millana, hipnotyzera występującego pod pseudonim Profesor Max. Do niewielkiego cyrkowego wozu, skrywającego malutkie eksponaty, ciągną zaciekawieni turyści. W środku mają oni możliwość podziwiania obiektów przy pomocy specjalnie przygotowanych do tego lup oraz systemów powiększających. Warto tam zajrzeć, by zobaczyć miniaturową sztukę, tworzoną przez artystów z wielu krajów – m.in. obrazy uwiecznione na główce szpilki czy teksty zapisane na krawędzi wizytówki!

Najmniejsza na świecie fabryka czekolady

Mayan Monkey Mijas mieści się w samym centrum Mijas Pueblo. Spróbujemy tam przygotowanej na miejscu czekolady, trufli, pralinek oraz podobno najlepszych lodów i sorbetów w okolicy. Dla gości odwiedzających fabrykę organizowane są specjalnie warsztaty robienia i zdobienia czekoladek, w których udział mogą brać dzieci oraz dorośli. W Mayan Monkey Mijas można także organizować urodziny dla dzieci lub firmową imprezę integracyjną, połączoną z degustacją czekolady i wina.

Czy wiesz, jak powstała czekolada? Jaki napój z kakaowca pili Aztekowie i Majowie? Zajrzyj do małego Muzeum Kakao w Mayan Monkey Mijas! Tam, wśród dekoracji z papier-maché, poznasz historię wiecznie zielonych kakaowców czy napoju przygotowywanego przez Majów i Azteków. Obejrzysz tu również maszyny pochodzące z poprzedniej epoki: palarnie kakao, prasy drukarskie – używane w fabryce do dziś!

Plaza de Toros – arena byków

Owalna arena byków, jedna z nielicznych o tym kształcie w Hiszpanii, powstała w 1900 roku. Kiedyś woły z okolicznych pastwisk prowadzono wąwozami i pustymi ulicami miast. Zwierzęta odpoczywały w miejscu, gdzie obecnie mieści się Hotel Mijas. Dziś tylko raz w roku odbywają się tutaj walki torreadorów. Na miejscu znajduje się niewielkie Museum de la Plaza de Toros.

Fiesty i festiwale

Miłośnicy teatru powinni wybrać się w lecie na festiwal teatralny w Mijas Pueblo. Na początku września, będąc na wakacjach lub w trakcie poszukiwań willi na sprzedaż w Hiszpanii, warto zajrzeć do Mijas na święto Virgen de la Peña (Dziewicy na skale), patronki miasta. Według lokalnej społeczności, w 1536 roku Maryja miała ukazać się dwóm pastuszkom, których na miejsce spotkania przyprowadziła gołębica. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1948 roku eremita wykuł w skale kapliczkę z wizerunkiem Matki Boskiej. Dziś w tym miejscu znajduje się sanktuarium, do którego w święto patronki ciągną tłumy wiernych.

Natomiast 17 stycznia w czasie święta San Antón (patrona zwierząt), w dzielnicy Osunillas, niedaleko od Mijas Pueblo, wierni przychodzą ze swoimi zwierzętami po błogosławieństwo. 

Widoki i kawiarnie

Z tarasów obiektów znajdujących się w tym górskim miasteczku rozciągają się niezwykłe widoki na Costa del Sol: na pobliską Benalmadenę i Fuengorolę. Chętnym na podziwianie lokalnego krajobrazu rekomendujemy spacer widokowy po murach arabskich i ogrodach oraz punkt widokowy Mirador da la Sierra. Po spacerze można zatrzymać się w jednej z klimatycznych restauracji i kawiarni, aby spróbować deserów, tapasów, dań kuchni regionalnej czy wina. Polecamy restaurację El Capricho z pięknym widokiem, Oscars Tapas Bar z ogródkiem, a także Mango Cafe & Tea Room, Pampa Tablas y Tapas oraz Bar Naranjos.

Białe wioski to typowe osady charakterystyczne dla Południowej Hiszpanii. To kolejny powód, aby wracać na Costa del Sol jak najczęściej i poszukiwać wciąż nowych, zachwycających miejsc. Ten region to wymarzone miejsce na inwestycję w nieruchomość w Hiszpanii i poznanie uroków spokojniejszego życia. 

Źródło:

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

3 miesiące

Tyle czasu zostało na skorzystanie z ulgi podatkowej na zakup nieruchomości w Andaluzji!

Do 31.12.2021 r. kup dom
w Hiszpanii taniej!

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje