Prognoza rynku nieruchomości 2021

Prognoza rynku nieruchomości 2021

Wielu z Was pyta o prognozy dotyczące rynku nieruchomości w Hiszpanii. Sytuacja obecnie jest bardzo dynamiczna, jest to zapewne spowodowane kilkoma czynnikami: 

1) Klienci chcą się zabezpieczyć przed oczekiwaną przez wielu inflacją, inwestują w ziemię i nieruchomości.

2) W czasie pandemii wiele osób zdało sobie sprawę, że odkładanie marzeń na za kilka lat i planowanie całego życia nie zawsze się udaje. Chcą przejść od marzeń do realizacji swoich celów, kupują nieruchomość tańszą niż pierwotnie planowaną, ale decydują się na zakup już dzisiaj i chcą z niej korzystać.

3) Obecna sytuacja polityczna sprawia, że wielu Polaków decyduje się na zakupy za granicą, preferując geograficzną dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego.

4) Większość zamożnych mieszkańców Europy zdaje sobie sprawę, że przez kolejne dwa lata nie będzie wyjeżdżała do pięknych, ale odległych krajów, gdzie nie mają zapewnionej opieki medycznej na wysokim poziomie. Szukając inwestycji myślą o zapewnieniu sobie również miejsca na wypoczynek a Costa del Sol – Marbella spełnia wszelkie oczekiwania.

5) Zmiana systemu pracy na home-office – jestem przekonana, że telepraca skłoni wielu Europejczyków do zdalnej pracy z domu w Hiszpanii, gdzie będą mogli cieszyć się jakością życia, jakiej nie mają w swoim kraju. Zakładam, że praca zdalna pozostanie popularną i preferowaną formą świadczenia usług również po zakończeniu ostrej fazy pandemii. Zapewne będzie to miało wpływ w krótkim okresie na rynek najmu oraz w okresie najbliższych dwóch, trzech latach na rynek sprzedaży.

Jaki będzie rok 2021? Czego spodziewamy się w 2021 roku?

Wiemy, że na powrót do normalności przyjdzie nam jeszcze długo czekać. Dopóki powszechna szczepionka nie spełni swojego zadania a komunikacja lotnicza nie odbuduje się, liczba międzynarodowych inwestorów pozostanie ograniczona.

W Andaluzji aktualne stosunkowo łagodne obostrzenia sprawiają, iż wszyscy w miarę normalnie funkcjonujemy. W firmach wróciliśmy do pracy, szkoły są otwarte od września 2020 i tylko życie toczy się nieco wolniej. Do godziny policyjnej większość już się przyzwyczaiła. Działają restauracje, a ich tarasy zapraszają wręcz na lunch czy wczesną kolację. Możemy normalnie funkcjonować mając stosunkowo niskie przyrosty nowych zakażeń. Mamy nadzieję, że sezon letni będzie lepszy niż rok 2020, choć zdajemy sobie sprawę, że połączenia lotnicze nadal będą w dużej mierze zredukowane. Powrót turystyki do poziomu przed 2020 rokiem zajmie jeszcze co najmniej rok, jeśli nie więcej.

Większość właścicieli nieruchomości, przyjeżdża na Costa del Sol po słońce, morze, plaże, czyste powietrze, dobre jedzenie, pola golfowe. To wszystko jest dostępne od czerwca 2020. Goście z Hiszpanii czy z zagranicy praktycznie nie czują ograniczeń z wyjątkiem może godziny policyjnej oraz zamkniętych klubów i dyskotek i braku życia nocnego.

Mimo, że wiele hoteli jest zamknięta, odnotowujemy duże zainteresowanie wynajmem nieruchomości w okresie od czerwca do połowy września. Liczne linie lotnicze zdecydowały się już na sprzedaż biletów na sezon letni 2021.

Klienci, którzy aktualnie do nas trafiają to klienci zdecydowani na zakup nieruchomości. Nikt nie leci samolotem i nie przyjeżdża na Costa del Sol w takiej sytuacji, jeśli nie jest poważnie zainteresowany kupnem. Dodatkowo trzeba wykonać testy PCR, co kosztuje i czas, i pieniądze.

Wysokiej jakości nieruchomości, które mają „location, location, location” utrzymują ceny na niezmienionym poziomie.

Czasami zdarzają się sytuacje, jakie nigdy w przeszłości nie miały miejsca, że na jedną nieruchomość jest dwóch kupujących i dochodzi do przebijania ceny. Wówczas ważnym staje się czas podjęcia decyzji przez kupującego. Sprzedający chce szybko sprzedać i często przechodzi od razu do umowy notarialnej a nie jak było przez ostatnie lata, gdy podpisywana była najpierw umowa rezerwacyjna a następnie tzw. umowa prywatna z wpłatą 10% ceny.

Nieruchomości oddalone od morza lub bez widoku na morze, w nieco mniej atrakcyjnych lokalizacjach musiały zaakceptować korektę cenową (od 5% do 10% a nawet 15% w zależności od powierzchni i nieruchomości).

Ceny domów i apartamentów powinny się utrzymywać w bieżącym roku na stabilnym poziomie z umiarkowanymi spadkami cen nieruchomości w gorszych lokalizacjach. Stan taki utrzyma się przynajmniej do czasu, gdy sytuacja zdrowotna i gospodarcza pozwoli na przywrócenie „normalnej” aktywności biznesowej na świecie, co prawdopodobnie nastąpi w 2022 roku.

Napisano dla Magazynu HolaPolacos – artykuł ukazał się w numerze kwiecień 2021.

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje