Malagę naprawdę warto odwiedzić!

Malagę naprawdę warto odwiedzić!

Málaga jako stolica Costa del Sol od dawna przestała być miastem tranzytowym i obecnie oferuje wiele do zobaczenia i przeżycia. Myślę, że w Maladze warto spędzić przynajmniej jeden dzień i wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

Oto kilka naszych rekomendacji.

Zabytki

Malagę naprawdę warto odwiedzić!

Katedra Malagi ma tylko jedną wieżę, dlatego malagueños (mieszkańcy miasta) nazywają ją – jednoręka (po hiszpańsku). Katedra zdecydowanie jest warta odwiedzenia. Z historycznego i architektonicznego punktu widzenia zbudowana pomiędzy XVI, a XVIII wiekiem jest jedną z najważniejszych budowli w Hiszpanii. Warto kupić bilet z opcją zwiedzania dachu katedry. Jest to niepowtarzalne doświadczenie ze względu na wspaniały widok na panoramę miasta.

malagacatedral.com

Wizyta w zamku Alcazaba i twierdzy Gibralfaro. Wypad do Malagi powinien obejmować także kompleks zamkowy Alcazaba i Gibralfaro. Mauretańska twierdza z XIV wieku leży bezpośrednio przy starym miastem nad rzymskim teatrem. Stąd masz fantastyczny widok na miasto i port. Z Gibralfaro jest kilka kroków do hotelu Parador Gibralfaro, gdzie delektując się pyszną kawą, możesz podziwiać uroki Malagi.

alcazabaygibralfaro.malaga.eu/en

Malagę naprawdę warto odwiedzić!

Ruiny rzymskie. Przy twierdzy Alcazaba znajdują się ruiny teatru rzymskiego, który powstał pod koniec I w. przed naszą erą. Był w użyciu do III w. naszej ery. Z czasem popadł w ruinę i zapomnienie. W 1951 r. został odkryty i powoli odrestaurowany. Obok teatru znajduje się małe centrum wystawowe, związane z kulturą rzymską w Maladze. Przez ten budynek można wejść na scenę dawnego teatru. Najpiękniej się prezentuje w nocy z oświetleniem i Alcazabą w tle.

www.andalucia.org/en/malaga-cultural-tourism-teatro-romano-de-malaga-trm

Muzea

Można powiedzieć, że Malaga to miasto muzeów. Jest ich obecnie ponad 40. Większość z nich zlokalizowana jest na starym mieście, więc jest łatwo dostępna.  Coraz więcej muzeów powstaje również na peryferiach miasta. Do najciekawszych należą:

Muzeum Picasso. Málaga to miasto, w którym urodził się Pablo Picasso w 1881 roku. Tu znajduje się poświęcone mu kameralne muzeum. Oprócz stałej kolekcji, głównie prac ze zbiorów prywatnych, galeria oferuje także wystawy czasowe. Obiekt znajduje się w pięknym, XVI wiecznym pałacu szlacheckim. W podziemiach możemy zobaczyć strukturę miasta za czasów fenickich i rzymskich. Warto zarezerwować.

www.museopicassomalaga.org

Muzeum Carmen Thyssen, które – zdaniem pani baronowej Thyssen – jest jej największą radością jako kolekcjonisty. Muzeum pokazuje ważną kolekcję tematycznego malarstwa hiszpańskiego i andaluzyjskiego z XIX wieku. Regularnie organizowane są także ciekawe wystawy czasowe.

www.carmenthyssenmalaga.org

Jeśli lubisz sztukę współczesną, to kolejnym, absolutnie wartym zobaczenia muzeum, jest Centrum Pompidou. Jest to pierwsze siostrzane centrum Muzeum Paryskiego poza Francją. Znajduje się w podziemiach kolorowego sześcianu w okolicy portu, a dokładniej w Muelle Uno. Budynek jest imponujący architektonicznie, dzięki szklanej bryle i dwóm ogromnym piętrom poniżej. Kolekcji towarzyszą stale zmieniające się wystawy.

centrepompidou-malaga.eu

Muzeum Sztuki Rosyjskiej powstało we współpracy z Rosyjskim Państwowym Muzeum Sztuki w Sankt Petersburgu. Muzeum oferuje dzieła sztuki, które prezentowane są chronologiczne, od ikon po socrealizm. Wystawy są regularnie wymieniane.

www.coleccionmuseoruso.es

Muzeum motoryzacji. To prywatna kolekcja portugalskiego przedsiębiorcy, który łączy w swojej wystawie dwa obszary: motoryzacyjny i modowy. Wśród samochodów znajdziemy luksusowe, reprezentatywne modele dużych marek, takich jak: Hispano Suiza, Bugatti, Delage, Packard, Auburn, Rolls Royce, Bentley, Jaguar, Mercedes, Ferrari. Na wystawie mody prezentowane sa np. klasyczne czapki Balenciagi, Schiaparelli, Givenchy, Balmain, Oleg Cassini, Dior, Chanel itp. Muzeum jest więc idealnie dostosowane dla par: od samochodów do mody.

www.museoautomovilmalaga.com

Warto wspomnieć o muzeum tradycji i lokalnych zwyczajów (Museo de Artes y Costumbres Populares), które znajduje się w urokliwym dworku andaluzyjskim przy rzece Guadalmedina.

www.museoartespopulares.com

Gastronomia

Wino z tapas w barze Bodega El Pimpi: El Pimpi, jak tu mówią – jest „instytucją” w Maladze. Zdecydowanie powinieneś tu wpaść i cieszyć się wyjątkową atmosferą przy lampce wina i tapas. El Pimpi jest najbardziej znanym barem w tym mieście. Tutaj atmosfera liczy się bardziej niż jakość tapas. Można przejść przez bodegę od Calle Granada do placu Teatru Rzymskiego, podziwiając liczne zdjęcia aktorów, polityków i innych osobistości. Na starych, ułożonych piramidalniebeczkach po sherry, jest wiele podpisów znanych osób, które tu bawiły. W El Pimpi jest sal, z których każda ma swój charakter i tworzy zupełnie inną atmosferę. Podawane są wyborne wina. Jeśli lubisz słodkie, to polecamy jedno ze słynnych win z Malagi -tu nazwa wina kursywą. Serwują tu również bardzo dobre tosty z sardelami (boquerones) lub anchois (anchoas) oraz montaditos (małe kanapeczki) lub talerz z lokalnymi przysmakami: suszoną szynką (jamón ibérico) i długodojrzewającym serem (queso curado).

Tapas w Taberna Uvedoble: ten lokal prezentuje zupełnie nowym typem barów tapas, nieco w stylu gastrobaru. Wystrój jest jasny i prosty, bez skomplikowanej dekoracji. Do przygotowywania potraw używa się tu wyłącznie wysokiej jakości składników. W ofercie znajdziemy różnorodny wybór tapas, pół i całe porcje (tapas – media ración – ración). Godne polecenia są klopsiki z ogona byka (albondigas de rabo de toro) i sałatka ziemniaczana z krewetkami (ensaladilla rusa con gambas).

www.uvedobletaberna.com

Lunch w El Tintero: Restauracja rybna El Tintero jest bardzo ciekawa i zawsze gwarna. Ściśle mówiąc, jest to chiringuito: typowy bar na plaży na końcu promenady El Palo. Specjalność to smażone lub grillowane ryby i owoce morza (jest też mięso). Szczególną rzeczą jest to, że tu nie zamawiasz. Kelnerzy wynoszą z kuchni gotowe dania i przechodzą między stołami głośno reklamując to, co właśnie niosą. Czekasz na Twój przysmak, dajesz znać kelnerowi i Twoje dania znajdą się na Twym stole. Ceny dań są obliczane na podstawie wielkości talerzy: są małe okrągłe talerze, owalne oraz tace. Następnie inni kelnerzy przechodzą krzycząc: „yo cobro”, co oznacza mniej wiecej: „płaci się u mnie”. Na koniec talerze są liczone i wystawiany zostaje rachunek.

www.facebook.com/eltinterorestaurante

Antigua Casa de Guardia – lokalna tawerna: Po zakupach na lokalnym targu warto wpaść do emblematycznej tawerny z 1840 na małe słodkie wino lub piwo oraz małe tapasy z anchois (anchoas). Jest to bardzo urokliwe miejsce z lokalnym smaczkiem. Tu zamówisz tylko przy barze.

antiguacasadeguardia.com

Churros, czyli coś słodkiego z lokalnym smaczkiem: W Maladze musisz koniecznie spróbować churros z gorącą czekoladą – to takie podłużne, smażone paluchy z pączkowego ciasta podawane z gorącą, gęstą czekoladą. Najlepsze miejsce znajdziesz obok targowiska – Casa Aranda, które ukryte jest w małej, wąskiej uliczce.

www.facebook.com/CasaAranda

Lokalne uroki

Zachód słońca z tarasu hotelu AC Málaga Palacio

Jeśli lubisz zachody słońca w pięknych miejscach, to jest właściwe miejsce dla Ciebie. Taras na dachu hotelu AC Málaga Palacio oferuje jeden z najlepszych widoków. Znajduje się dokładnie między katedrą a parkiem miejskim. Z romantyczną kolacją lub drinkiem o zmierzchu ujrzysz zapierający dech w piersiach widok na port i stare miasto.

www.marriott.co.uk/hotels/travel/agpmg-ac-hotel-malaga-palacio

Kawa z widokiem na miasto z hotelu Parador Gibralfaro

Taras hotelu Parador Gibralfaro, który leży na wzgórzu o tej samej nazwie, oferuje równie spektakularny widok na stare miasto, arenę walki byków i port. Przy filiżance kawy można zrobić wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcia z Malagi. Jeśli jesteś w formie, możesz iść ze starego miasta w górę przez twierdzę Gibralfaro lub po prostu podjechać autem.

www.parador.es/en/paradores/parador-de-malaga-gibralfaro

Spacer po targowisku miejskim Atarazanas

Widok, którego nie można przegapić, to hala targowa centralnego rynku Atarazanas (nieczynny w niedziele). Nie polecam tylko wizyty w poniedziałek, ponieważ najciekawsza część: targ rybny, jest zamknięta. Inne stoiska są również interesujące, ale targ rybny jest na swój sposób wyjątkowy. Sprzedawcy ryb, zawsze w dobrym humorze, wykrzykują, zachęcając do zakupu – fajny lokalny smaczek. Jeśli jesteś głodny, możesz coś przekąsić na niektórych stoiskach. Najbardziej znanym stoiskiem restauracyjnym jest kawiarnia Bar Mercado Atarazanas, w której można zamówić świeżo przygotowane ryby i owoce morza.

mercadomalaga.es/en/markets/central-market-atarazanas

Drink przy basenie w hotelu Molina Lario

Salon przy basenie w hotelu Molina Lario znajduje się na ósmym piętrze. Bar stał się miejscem spotkań wielu mieszkańców Malagi (malagueños), którzy przychodzą tu na drinka po pracy lub chcą wypić koktajl i zjeść tapas w przyjemnej atmosferze z przepięknym widokiem na katedrę i na miasto.

www.hotelmolinalario.com/en

Wellness i relaks w łaźniach arabskich

Zwiedzanie może być wyczerpujące. A może zabieg odnowy biologicznej w arabskich łaźniach w Maladze? Na przykład kąpiel, peeling lub masaż relaksacyjny dla dwojga. Po zabiegu serwowana jest pyszna marokańska herbata miętowa. Łaźnie arabskie obecnie wzorowane są na tradycyjnych łaźniach Hammam i oferują klientom przyjemność z odnowy biologicznej, jaką cieszyli się mieszkańcy za czasów Maurów.

malaga.hammamalandalus.com/en/promociones/

Malagę naprawdę warto odwiedzić!

Spacer w porcie Mulle Uno

Mulle Uno to nowe molo portowe, które zostało otwarte na początku 2012 r. Elegancko łączy port z miastem. Znajdziesz tu restauracje i butiki, podziwiając drogie jachty lub przechadzając się po palmowym parku. Kończy się ono przy latarni morskiej La Farola. Tam, gdzie zobaczysz duży, szklany, kolorowy sześcian (El Cubo) znajduje się muzeum Centrum Pompidou.

www.muelleuno.com

Przejażdżka rowerem wzdłuż nabrzeża

W Muelle Uno można wypożyczyć rowery (również elektryczne), i segwaye. Możesz więc np. przejechać się z portu wzdłuż nabrzeża obok miejskiej plaży La Malagueta aż do restauracji Tintero, która znajduje się na końcu wybrzeża Malagi w dawnej rybackiej wiosce El Palo. W połowie drogi mijamy Baños del Carmen – kąpielisko morskie z początku XX wieku, idealne miejsce na przerwę i postój.

elbalneariomalaga.com

Rejs statkiem po Zatoce Malagi

Jeśli chcesz zobaczyć miasto z morza, możesz wybrać się na wycieczkę z Muelle Uno. Istnieje kilka firm oferujących różne wycieczki, w tym oglądanie delfinów lub wycieczkę wzdłuż wybrzeża do Benalmádena i z powrotem. Jedna z łodzi ma szklaną podłogę do obserwowania barwnego, morskiego świata.

www.mundomarino.es/en

Wizyta w browarze Victoria

Lokalne, najlepsze piwo, nazywa się Victoria. Obecnie można zwiedzać browar, odkrywając skrety poszczególnych etapów procesu warzenia. Jest to 90-minutowe zwiedzanie z przewodnikiem, zakończone degustacją piw. Polecamy! To kolejna lokalna atrakcja Malagi. Trzeba rezerwować.

www.cervezavictoria.es/en/visit-our-brewery

Spacer po deptaku Calle Larios

Przepiękna, reperezentacyjna ulica Malagi to Calle Larios, gdzie możesz kupić najlepsze tradycyjne lody w mieście w lodziarni Casa Mira. Spróbuj konieczie smaku Málaga i turrón (o smaku migdałowym).

Malagę można zwiedzać samemu lub skorzystać z usług przewodnika, który w sposób profesjonalny dostosuje się do potrzeb i zainteresowań każdego zwiedzającego. Polecamy to piękne śródziemnomorskie miasto. Malagę naprawdę warto odwiedzić!

Udostępnij...
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cechy

Regiony

Kliknij i zaznacz regiony na mapie.​

Rodzaje